Тури ли ГЕРБ пръчка в спиците на електро-централата?
На сесия на общински съвет днес са били решавани над 25 точки по дневния ред. Една от тях е била декларация относно електроцентралата, за която фирма ВАЛ БИОМАС ООД е внесла миналата година инвестиционно намерение. Все още нямаме копие на цялата декларация но тя започва по следния начин (от репортаж на РТ Кракра):
ГЕРБ подкрепят построяването на електроцентралата, но мястото не е подходящо. Като доводи са посочени доводите в декларацията изпратена от кмета на кв.Църква (издигнат от ГЕРБ, на изборите). Ще Ви информираме за подробности.
Какво не е споделено с обществото:
1. Докаде са стигнали юридически придвижените от ВАЛ БИОМАС ООД книжа?
2. Щом мястото не е подходящо, а е пряко свързано с инвестиционното намерение, това отговор НЕ ли е? т.е. какво следва?
3. Не е предоставена на медиите документацията - Инвестиционното намерение, Копия на документите. Каква технология ще се използва и откъде ще бъде набавяна биомасата?
4. КЪСНА реакция или НИКАКВА на кметовете на останалите засегнати населени места: ДРАГИЧЕВО, РУДАРЦИ, КЛАДНИЦА, СТУДЕНА - липсва достатъчна информираност на населението! Реакциите им бяха или никакви или просто за да ги има.
5. Каква е правната стойност на Декларацията?
Надяваме се да получим отговори скоро!
Ето какво написа Градски вестник по случая:
Инвестиционното намерение за изграждане на био ел.централа край пернишкото село Рударци се посреща на нож. Темата се разглежда вече и в постоянните комисии на Общинския съвет в Перник. Фирма, в която съдружник е разследващата журналистка от БНТ, заяви желание да изгради да изгради съоръжение за производство на ел. енергия от биомаса с мощност 5 MW в местността „Подничаревец” край пернишкия кв. Църква. Терените са собственост на журналистката и други лица и са придобити чрез съмнителни заменки през 2005 г. Инвестиционното намерение е от фирма “Вал биомас” ЕООД с управител Хосе Оскар Лейва Мендес. Самият той е начело на още 30 дружества, които имат подобни инвестиционни намерения из цялата страна. Валя Ахчиева участва в проекта през две дружества – “Перник биомас” и “Вал биомас”. И двете са регистрирани около септември миналата година с управител Хосе Мендес. Журналистката има 135 дяла с номинална стойност 1 лев, представляващ 15% от вписания капитал на дружеството “Перник биомас” и от “Вал биомас”. И в двете фирми с най-голям е “Електра холдинг”АД, със собственици от Испания. “Да, имам земи и съм ги предоставила за построяването на електроцентрала. Не мисля, че има нещо лошо в това. Кметове на много околни села биха се молели при тях да дойдат чуждестранни инвеститори от такъв ранг. Не мисля, че е лошо, защото ако се построи такава централа, хората ще могат да имат светло и топло в домовете си”, коментира наскоро пред медиите журналистката.
В Общинският съвет в Перник и до кмета на общината има внесени възражения срещу проекта -от кмета на Църква Румен Петров и от две частни лица. Между 1 000 и 2 000 подписа срещу инвестиционното намерение са събрани и в селата Рударци и Драгичево. Най-големите страхове на хората са свързани с водата. Ако се направи собствен водоизточник за централата може двете села да останат без вода, опасяват се местните. Какво точно ще бъде производството и какви са намеренията, свързани с ВиК и пътната инфраструктура на фирмата в община Перник все още няма яснота.
Съветниците от комисията по екология, които вече разискваха инвестиционното намерение в присъствието на представители на фирмата, принципно не са против изграждането на био електроцентрала в Перник. Те смятат обаче, че мястото над село Рударци (покрай пътя за ДГС ”Витошко”) е крайно неподходящо за това. Те предложиха на инвеститорите да се настанят в промишлената зона на Перник, която и без това пустее. Общинският съветник Стойчо Василев, който е шеф на Топлофикация -Перник е предложил терени около ТЕЦ”Република”, но от фирмата не са приели. Експертите им окомплектовали в момента документите по намерението и водели кореспонденция с РИОСВ в Перник. Вчера темата е обсъждана и в постоянната комисия по устройство на територията. Предстои тя да се разглежда и на редовно заседание на Общинския съвет.